Profesionaliai ar intensyviai sportuojantiems padeda siekti geriausių rezultatų

Sportininkai, tiek profesionalai, tiek mėgėjai, nuolat susiduria su fiziniais ir psichologiniais iššūkais. Siekiant aukščiausių sportinių rezultatų reikalingas ne tik fizinis pasirengimas, bet ir didelis atsidavimas, susikaupimas, atsparumas stresui, ir, svarbiausia, nuolatinės treniruotės. Fizinius aspektus galima tobulinti įvairiausiomis treniruočių programomis, tačiau ne ką mažiau svarbu tampa ir emocinis bei psichologinis sportininko pasirengimas. Sportininkų gyvenimo būdas kupinas ne tik griežtos dienotvarkės ir treniruočių, bet ir įvairių iššūkių bei traumų. Pavyzdžiui, kontaktinio sporto atstovai dažnai patiria smegenų sukrėtimus ar kitus kūno sužalojimus, kurie gali turėti ilgalaikį poveikį jų sveikatai. Be to, konkurencija, poreikis pasirodyti geriausiai ir pasiekti pergales, gali sukelti didelį psichologinį stresą. Šis spaudimas dažnai sukelia nerimą, miego sutrikimus ir gali neigiamai veikti santykius su aplinkiniais. Taigi integralus požiūris į sportininkus, įtraukiant ne tik fizinį pasirengimą, bet ir psichinę sveikatą bei emocinį stabilumą yra labai svarbus siekiant sėkmės tiek sporte, tiek asmeniniame gyvenime. Yra išskiriama keletas savybių ir įgūdžių, kurie prisideda prie sportininkų sėkmės ir neabejotinai susiję su aukščiausiais sportiniais rezultatais:

  • Sutelktas dėmesys

  • Koncentracija

  • Greita reakcija

  • Pasitikėjimas savimi

  • Gera atmintis

  • Koordinacija

  • Pusiausvyra

  • Emocinis stabilumas


Smegenys kontroliuoja procesus, būtinus šių įgūdžių įgyvendinimui. Limbinė sistema daugiausia yra atsakinga už mokymąsi, emocijų valdymą, motyvaciją ir savivertę. Vykdomieji įgūdžiai, tokie kaip dėmesys, koncentracija ir sprendimų priėmimas, priklauso nuo to, kaip gerai funkcionuoja priekinės smegenų skiltys ir bendradarbiauja su kitais smegenų centrais. Smegenėlės kontroliuoja pusiausvyrą ir koordinaciją. Taigi siekiant sporto aukštumų, pažintis su smegenų treniruotėmis tampa neatsiejama daugumos sportininkų treniruočių programos dalimi. NeurOptimal® sistema yra viena iš šiuolaikinių technologijų, kuri padeda profesionaliai ir intensyviai sportuojantiems asmenims treniruoti smegenis ir optimizuoti jų funkcijas.

Motorinių įgūdžių tobulinimas

Reguliarios neurotreniruotės turi galingą poveikį sportininkų motoriniams įgūdžiams, pirmiausia susijusiems su pusiausvyra ir koordinacija. Įvairios sporto šakos reikalauja tikslaus ir koordinuoto judesių atlikimo, tai itin svarbu gimnastikoje, sportiniuose šokiuose ar net plaukimo sporte. NeurOptimal® smegenų treniruotės padeda sportininkams tobulinti judesių tikslumą ir techniką, leisdama jiems būti tikslesniais ir sklandesniais savo sportinėje veikloje.

Reakcijos laiko gerinimas ir streso valdymas

Kitas svarbus komponentas, kurį NeurOptimal® sistema padeda optimizuoti, yra sportininkų reakcijos laikas. Svarbiausia reaguoti greitai ir efektyviai, ypač tais momentais, kai konkurencija itin stipri. Ši sistema taip pat padeda sureguliuoti priešvaržybinį nerimą ir stresą. Remiantis moksliniais tyrimais, tam tikra dozė jaudulio yra naudinga, bet pernelyg didelis stresas gali paveikti neigiamai. NeurOptimal® treniruotės padeda centrinei nervų sistemai išlaikyti optimalų jaudulo lygį, skatindama, kad sportininkai būtų emociniame balanse.

Smegenų veiklos optimizavimas ir koncentracija

NeurOptimal® sistema taip pat prisideda prie smegenų veiklos optimizavimo ir padeda išlaikyti ramybę bei susikaupimą. Tai ypač naudinga sportininkams, turintiems daugybę įvairių užduočių ir sprendimų, kurie turi būti priimti greitai ir racionaliai. Ši sistema skatina gilesnį kūno suvokimą ir kinestetinį grįžtamąjį ryšį, padedama sportininkams efektyviau atlikti judesius bei pasiekti geresnius rezultatus.

NeurOptimal® ir atsigavimas po traumų

Tai svarbu ne tik profesionaliems sportininkams, bet ir tiems, kurie atsigauna po traumų ar neurologinių būklių. Neurogrįžtamojo ryšio treniruotės gali papildyti reabilitacijos programą, padėdamos pagerinti smegenų plastiškumą, lėtinio skausmo valdymą ir atsigavimą po traumų. Tai gali būti itin naudinga po galvos traumų ar smegenų sukrėtimų.

Garsūs sportininkai naudoja neurotreniruotes

Sportininkų ir atletų individualios treniruočių programos yra konfidenciali informacija ir dažnai viešai neskelbiama, tačiau vis daugiau profesionalių sportininkų patvirtina, jog yra išbandę arba reguliariai naudoja smegenų treniruotes. Buvęs NBA žaidėjas Chrisas Kamanas pasidalijo, kad neurogrįžtamasis ryšys jam ypač padėjo pasirodyti įtemptomis, „sunkiomis akimirkomis“. Jis taip pat sakė: „Kai pradėjau naudoto smegenų treniruotes, tai pakeitė mano gyvenimą. Tai, kaip aš elgiuosi ir mąstau, tai labai padėjo mano žaidimui.“ Smegenų treniruotes taip pat naudojo šie sportininkai ir sporto organizacijos: Kerri Lee Walsh Jennings, amerikiečių profesionali paplūdimio tinklinio žaidėja, tris kartus laimėjusi olimpinį auksą ir olimpinės bronzos medalio laimėtoja, AC Milan futbolo klubas, Madrido „Real“ futbolo klubas, 2009 m. Kanados olimpinė slidinėjimo komanda, kuri 2010 m. olimpinėse žaidynėse iškovojo daugiausia aukso medalių. Įdomus faktas, prieš 2010 m. žiemos olimpines žaidynes Kanados nacionalinė greitojo čiuožimo trumpuoju taku komanda baigė trejų metų treniruočių programą, skirtą sportininkų streso valdymo ir emocinio reguliavimo įgūdžiams tobulinti. Jie naudojo biologinį grįžtamąjį ryšį, kad išmokytų sportininkus labiau kontroliuoti savo reakcijas ir ramiai bei racionaliai reaguoti susidūrus su labai įtemptomis situacijomis. Apskritai, Kanados komanda olimpinėse žaidynėse buvo sėkminga komandinėse ir asmeninėse rungtyse*. Dupee ir Werthner 2011 m. paskelbė panašų tyrimą su sportininkais, besiruošiančiais 2010 m. olimpinėms žaidynėms. Jie siekė optimizuoti sportininkų streso valdymą, savireguliaciją ir savivoką prieš dalyvavimą varžybose. Dalyvauti buvo atrinkta penkiolika elitinių sportininkų. Kiekvienas iš jų atliko EEG ir psichofiziologinio streso vertinimus bei reguliarias neurogrįžtamojo ryšio (smegenų treniruočių) sesijas. Po tyrimo dalyviai patys pranešė, kad pagerėjo streso valdymo įgūdžiai ir kad tai lėmė geresnius bendrus rezultatus treniruotėse ir varžybose*.

Smegenų treniruotės atveria duris ne tik profesionaliems sportininkams, bet ir tiems, kurie nori išsaugoti gerą psichologinę sveikatą ir siekti aukštų rezultatų savo veikloje. Naudojant neurotreniruotes žmonės gali tobulinti savo motorinius įgūdžius, valdyti stresą ir pagerinti savo psichologinę būseną. Tik kompleksinis, ne tik fizinių gebėjimų, bet ir emocinių bei psichologinių elementų įtraukimas į treniruočių programą, padeda pasiekti pačius geriausius rezultatus.

* Beauchamp, M., Harvey, R., & Beauchamp, P. ((2012). An integrated biofeedback and psychological skills training program for Canada’s Olympic Short-Track Speedskating Team. Journal of Clinical Sport Psychology, 6, 67-84

* Dupee, M., & Werthner, P. (2011). Managing sress response: The use of biofeedback and neurofeedback with Olympic athletes. Biofeedback, 39, 92-94